Kako izbrati ustrezno čistilno napravo?

Iskanje ustrezne čistilne naprave je lahko prava mora. Neskončno prebiranje objav na forumih, moteči oglasi, ki prepričujejo, kako je njihov izdelek »najboljši«, poplava izdelkov, ki se po nakupu izkažejo za neustrezne, imajo pa »certifikat«, ki Vam na koncu koncev ne pomeni prav dosti, saj so z Uredbo o čiščenju in odvajanju odpadnih voda (Ur. L. RS 98/15) po novem zahtevane prve meritve odpadne vode in učinkovitosti čiščenja za pridobitev občinske subvencije in/ali znižanja okoljske dajatve za obremenjevanje voda, s katerimi uporabnik izkazuje, da je prečiščena voda popolnoma ustrezna za izpust v naravo.

5 ključnih vprašanj pred nakupom čistilne naprave:

1. Koliko uporabnikov bo nanjo priključeno?

S številom uporabnikov določimo hidravlično in biološko (organsko) obremenitev čistilne naprave. Po Evropskih standardih naj bi porabili približno 150 litrov vode na osebo dnevno. Dnevna poraba v Slovenskih gospodinjstvih niha med 70 in 200 litrov po osebi na dan. Največje razlike v porabi vode so med gospodinjstvi, ki uporabljajo vodo iz lastnega zajetja ali vaškega vodovoda in tistimi, ki vodo kupujejo iz javnega vodovodnega omrežja. Prav tako naj bi dnevno ena oseba ali personalni ekvivalent (PE) obremenila čistilno napravo s 0,06 kg O2 na dan ali po domače, za proizvedeno dnevno biološko obremenitev odpadne vode enega uporabnika se porabi 60 gramov kisika, ki ga uporabijo mikroorganizmi, da vodo lahko ustrezno prečistijo.

2. Ali je objekt, ki ga opremljate s čistilno napravo objekt sezonske narave (vikend hiše, apartmaji, kampi,…)?

Slovenci smo ljubitelji vikend objektov, zidanic, kamor radi pobegnemo v času počitnic ali za vikende. V takšnih primerih je potrebno čistilno napravo posebej skrbno izbrati, saj le malo izdelkov na trgu zagotavlja ustrezno čiščenje pri nestalnih obremenitvah z odpadno vodo. V nekaterih primerih pristojne agencije za okolje izdajo negativno mnenje za izgradnjo male komunalne čistilne naprave in zahtevajo vgradnjo nepretočnih greznic, kar pa podraži izvedbo (več gradbenih del zaradi večjih zahtevanih volumnov) in obratovanje (pogosta črpanja in odvoz grazničnih gošč in vode in s tem povišani stroški obratovanja). Pomembno je, da dobavitelj čistilne naprave prepoznava takšne situacije in Vam ponudi ustrezen izdelek s katerim boste zagotavljali nemoteno čiščenje odpadne vode za nestalno naseljene objekte.

3. Ali bo čistilna naprava vgrajena v zelenico (pohodna čistilna naprava) ali pod parkirišče, dovoz (povozna čistilna naprava)?

Razlika med povozno in pohodno čistilno napravo je bistvena z vidika stroškov vgradnje. Za vgradnjo pod povozne površine svetujemo nakup in izbiro betonske čistilne naprave z ustreznim certifikatom za obremenitev in vodotesnost. Čistilna naprava je sama po sebi povozna (brez omejitev kategorije vozil), izdelana iz ustreznega armiranega betona v postopku kontrolirane proizvodnje. Postopek vgradnje je cenejši in enostavnejši.

Plastične čistilne naprave so lažje a niso same po sebi povozne ali pa so povozne z omejitvami, kar Vas na koncu lahko precej stane, ko je potrebno sanirati čistilno napravo, ki jo vgrajeno na dvorišču poškoduje tovornjak, ki se je morebiti samo obrnil.

4. Kakšne stroške obratovanja smo pripravljeni sprejeti?

Čistilna naprava je stroj oziroma naprava, ki pa mora biti deležna rednega vzdrževanja. Vsak model oziroma tip čistilne naprave pa ima svoje zahteve, ki jih predpiše proizvajalec. Ključna vprašanja, s katerimi se soočamo pri obratovanju čistilne naprave, na katere moramo biti pred nakup posebej pozorni pa so:

A)    Kako pogosto bomo morali črpati odvečno blato oziroma mulj?
B)    Kakšen je strošek in pogostost rednega vzdrževanja?
C)    Kakšna je poraba električne energije?
D)    Na kakšnem principu in s kakšno strojno in elektro opremo izdelek deluje ter kaj to pomeni za vzdrževanje?
E)    Kako dostopen in kako odziven je serviser?
F)    Reference

5. Kakšno stopnjo udobja želimo?

Od tega je odvisno kako pogosto in koliko časa bomo letno namenili spremljanju, vzdrževanju čistilne naprave.

Vsaka čistilna naprava ima v navodilih za uporabo navedeno tudi pogostost aktivnosti upravljalca ali povedano po domače, kako pogosto in katere elemente ali sklope je potrebno pri čistilni napravi spremljati. Večina čistilnih naprav ima zapisano, da je delovanje potrebno spremljati dnevno, tedensko in mesečno, kar pa za nove, neuke uporabnike pomeni dodatno obremenitev, ki pa si je – roko na srce – skoraj nihče ne želi.

Nudimo Vam čistilne naprave različne stopnje avtomatizacije za različne okuse in potrebe po udobju. Nudimo tudi vzdrževalno pogodbo, dodatno krmiljenje čistilne naprave preko GSM krmilnika na daljavo (npr. kontrola čistilne naprave s pametnim telefonom).

Storitev, ki je požela veliko zanimanje pri kupcih je tudi redna vzdrževalna pogodba, kjer kupcem omogočimo vzdrževanje čistilne naprave za minimalen letni strošek.

Pošljite povpraševanje

Potrebujete dodatne informacije o izdelkih oziroma rešitvah ter njihovih cenah? Izpolnite spodnji obrazec in v najkrajšem možnem času vas bomo kontaktirali.