ČISTILNE NAPRAVE
ZBIRALNIKI DEŽEVNICE
LOVILCI OLJ in MAŠČOB
INDUSTRIJSKE NAPRAVE

Čistilne naprave

Nudimo obročno odplačevanje za financiranje izgradnje MKČN, ki je stvar dogovora in/ali podpisa pogodbe. Najhitrejša in najboljša rešitev je financiranje s produktom LeanPay. Le-ta omogoča zelo nizko obrestno mero in nakupe do 12.000 EUR na do 84 obrokov. Svojo kreditno sposobnost lahko preverite s klikom na Preverite svoj limit.

Alternativa zgornji opciji je tudi pridobitev kredita na EkoSkladu ki pod zelo ugodnimi pogoji in majhnimi stroški omogoča pridobitev namenskih sredstev za nakup čistilnih naprav skupaj z gradbenimi deli kot tudi ponikalnimi polji oz. elementi.

Omogočamo tudi nakup z debetnimi karticami, karticami z odloženim plačilom (kreditne kartice Visa, Mastercard, Diners…) in posojilne kartice.

Hišna ali mala komunalna čistilna naprava (MKČN) je posoda (plastična, betonska, iz drugih materialov) v kateri je vgrajena tehnologija, ki gospodinjsko odpadno vodo (iz kopalnice, kuhinjskega korita, tuša ali banje ter pomivalnega in pralnega stroja) prečisti do te mere, da jo lahko po veljavni okoljski zakonodaji varno odvajamo v okolico (odprti vodotok, skozi polje ponikanja v tla).

Poznamo več tipov malih komunalnih čistilnih naprav.

Med seboj se tipi čistilnih naprav ločijo v več pogledih in sicer glede na:

  • Gostoto biomase (Razpršena plavajoča biomasa, zgoščena plavajoča biomasa, reaktor z nosilci biomase);
  • Velikostne razrede (do 50 P.E., nad 50 P.E.);
  • Način čiščenja odpadne vode (SBR, MBBR, MBR, PRETOčNI, BIOFILTER);
  • Stopnjo očiščenosti odpadne vode (sekundarno, terciarno čiščenje, dezinfekcija).

Tipi, ki jih med seboj ločimo svetovalci / prodajalci:

  • PRETOČNE ČISTILNE NAPRAVE
  • SBR ČISTILNE NAPRAVE
  • BIOFILTRI
  • MBR ČISTILNE NAPRAVE

Pretočni tip čistilne naprave je najbolj pogosto prodajan tip čistilne naprave v Evropi. Gre za dobro poznano in preverjeno tehnologijo, ki za delovanje uporablja le toliko elektronike kolikor je potrebno, zato je tak tip čistilne naprave ugodnejši za nakup in vzdrževanje.

V podjetju VODATEH d.o.o. nudimo tip Aquatec VFL, AT 6-50 ter AT 50-1000 PE. Učinki čiščenja KPK in BPK5 vrednosti je nad 90 %, kar zadostuje za pridobitev občinske subvencije za izgradnjo MKČN. Uporabljamo jih predvsem za čiščenje odpadne vode iz eno ali več stanovanjskih hiš, delavnic, vikend hiš in objektov, ker sezonskost obiska ni toliko izrazita (zidanice, bolj pogosto obiskovani objekti). Odlično odpušča prevelik vnos maščob in olj, tudi neenakomerne in sunkovite pritoke (v kombinaciji s pulznim jaškom ali prečrpovanjem). Primerne so za vgradnjo v eno in več-stanovanjske objekte, vikend hiše, ki so pogosteje obiskovane, vrtce, šole, vasi in manjša mesta ter delavnice in pisarniške zgradbe.

SBR (Sequence Batch Reactor) je najbolj pogosta čistilna naprava v nemško/angleško govorečih deželah. V prevodu napravo poimenujemo kot šaržno polnjen reaktor pri čemer 1 šarža pomeni 24 urni cikel zbiranja in čiščenja odpadne vode. Biomasa je v primerjavi s pretočnim tipom bolj razpršena, kar pomeni, da morajo biti posode večje, to pa včasih pomeni dražjo vgradnjo in nakup. Uporabljajo se predvsem za situacije, kjer so značilni sunkoviti dotoki.

V podjetju VODATEH d.o.o. tržimo in vgrajujemo tip KLAERMAX IDEAL SBR PE (polietilenska posoda) ali KLAERMAX IDEAL SBR BETON (betonska posoda) nemškega proizvajalca Klärtechnik Reinhardt GmbH. Gre za enokomorno zasnovan sistem, ki je zato bolj kompakten kot konkurenčni produkti, ki imajo bodisi ločen predvsedalni in reaktorski del oz. sta ta dva elementa združena v eni večji posodi s pregradami. Prednost enokomornega sistema je v enostavni zasnovi in s tem zmanjšani možnosti okvar, poleg tega pa zaradi v celoti prezračevanega volumna bistveno zmanjšamo možnost nastanka neprijetnih vonjav. Sistem je odlična rešitev za večja naselja, apartmaje ter (več)stanovanjske hiše. Primerna za vgradnjo v vseh situacijah, odsvetujemo vgradnjo pri sezonskih objektih (vikend hiše, gorske koče in podobno), za objekte, kjer dotoka ni več kot 1 mesec.

Poznamo različne tipe biofiltrov, take, ki delujejo na osnovi vpihovanja zraka s pomočjo puhala (z električno energijo) in take, ki delujejo brez električne energije. V našem podjetju zastopamo podjetje iz Luxemburga, ki izdeluje patentirane BIOROCK® čistilne naprave, ki delujejo brez električne enegije. Primerne so tako za območja, kjer ni električne energije tudi kot za območja, kjer so zahtevani posebno dobri učinki čiščenja. Njihova prednost je tudi modularnost, ker pomeni, da če se dotok odpadne vode poveča zaradi povečanja števila uporabnikov ali razširitve naselja, enostavno povečamo volumen bioreaktorja z vgradnjo novega čistilnega modula. Praktično ne porabljajo električne energije, saj delujejo na princip prezračevanja biomase, ki je na posebnih BIOROCK® nosilcih biomase in za prezračevanje uporablja naravno prezračevanje – naravni vlek. Primerna za vse uporabnike, predvsem za gorske koče, območja brez elektrike, določena vodovarstvena področja. Mogoče jih je nadgraditi tudi tako, da jih ni potrebno vkopati v zemljo (nadzemni BIOROCK reaktorji).

MBR čistilne naprave ali membranska tehnologija je novost na trgu čistilnih naprav. Bistvena prednost pred drugimi čistilnimi napravami je v tem, da je biomasa bolj koncentrirana in so učinki čiščenja KPK in BPK5 boljši, hkrati pa so zmanjšani volumni reaktorja in podobno. Ključna prednost pa je v učinkovitosti čiščenja SS (suhe snovi). Prečiščena voda je tudi navidezno zelo čista, saj se iz reaktorja loči od mulja/aktivnega blata s pomočjo membrane, ki ima zelo majhne – mikro pore velikostnega razreda od 0.05 pa do 0.01 µm. Prečiščeno vodo zlahka uporabimo za zalivanje zelenjavnega vrta, pranje avtomobila, v večini tehnoloških procesih, splakovanje WC kotličkov, saj je poleg motnosti, KPK in BPK5 onesnaženja, voda prečiščena tudi mikroorganizmov (bakterij) ter večine virusov. Voda ima kvaliteto kopalne vode. Odlično se obnese tudi za uporabo v manjših industrijskih obratih, za stanovanjske hiše, vikend hiše, sezonske objekte, povsod, kjer je na voljo električna energija in za vgradnjo nimate na voljo veliko prostora. Zlasti primerno za VODOVARSTVENA OBMOČJA, kjer Vam ARSO ne pusti postaviti navadne čistilne naprave.

Malo komunalno čistilno napravo (MKČN) ali čistilno napravo za gospodinjske odpadne vode bo moral do konca leta 2021 vgraditi vsak, ki mu občina ne more zagotoviti kanalizacijske voda, kamor bi spuščal odplake in lokacija stavbišča sodi med aglomeracije, ki spadajo v prispevna območja (posebna območja kot so Natura 2000, Triglavski Narodni Park, Vodovarstvena območja I-III reda). Poleg tega ni potrebno dodatno poudarjati, da so MKČN obvezne pri vseh novogradnjah tj. tudi za objekte v obnovi za katere je bilo potrebno pridobiti novo gradbeno dovoljenje.

Odpadno vodo iz gospodinjstev moramo prečistiti zato, da zavarujemo vire pitne vode in s tem zagotovimo lepšo in predvsem varnejšo prihodnost za naše potomce.

V kolikor se boste odločili, da Vam pri nakupu čistilne naprave svetujemo v našem podjetju, Vas bomo vprašali vsaj 5 vprašanj:

  • Koliko oseb stanuje v Vašem objektu ter ali pričakujete, da bo to število v prihodnjih 15 letih naraslo ali upadlo?
  • Imate na razpolago vir električne energije?
  • Ste doma na prispevnem območju? (četudi odgovora ne veste, bomo sami pobrskali po državnih podatkovnih bazah)
  • Kam boste odvajali odpadno vodo? (V ponikovalnico, odprti vodotok- potok ali reko.)
  • Potrebujete povozno izvedbo čistilne naprave? (če DA, ali imate dostop na parcelo s tovornjakom?)

V Sloveniji je več ponudnikov čistilnih naprav. Med seboj se ločijo po prodajnem programu, po številu zaposlenih in specializiranosti za svetovanje in vzdrževanje. V podjetju VODATEH d.o.o. Vam nudimo zelo široko asortiman čistilnih naprav različnih velikostnih razredov in za različne tipe naseljenosti ter področja vgradnje.

Pomembno je, da pri izbiri ponudnika pazite na to, da ima dobavitelj izkušnje z dobavo, montažo in vzdrževanjem čistilnih naprav. Izogibajte se zlasti tistih ponudnikov, ki Vam ne znajo dobro svetovati pri izbiri čistilne naprave, ki Vam ne postavijo vprašanj, da bi Vam zagotovili ustrezno izbiro.

Nekateri ponudniki imajo dosti izkušenj iz industrije in prodajajo, morda celo proizvajajo čistilne naprave, a nimajo zadostnega stika s trgom (uporabniki) in je kvaliteta poprodajnih storitev lahko vprašljiva.

Kakor koli se boste odločili, s čistilno napravo boste morali živeti in zato je izbira ponudnika ključnega pomena!

V naši več kot 10 letni zgodovini poslovanja smo vgradili več kot 1.200 čistilnih naprav na področju Slovenije, v vseh regijah ter tudi tujini (predvsem na Hrvaškem). Imamo izkušnje s pridobivanjem soglasij in reševanju birokratskih ovir na območjih s posebnimi zahtevami kot so Triglavski narodni park, vodovarstvena območja. Zagotovljen imamo servis in rezervne dele za vse tipe čistilnih naprav. Prepričani smo, da smo prava izbira!

Subvencijo za izgradnjo čistilne naprave nudijo občine oz. večina njih ne pa vse. Za pridobitev subvencije občine vsako leto pripravijo razpis, kjer je določena višina sredstev ter razpisni pogoji (se razlikujejo od občine do občine). Vsem občinam pa so skupni razpisni pogoji:

  • Legalizirana gradnja.
  • Objekt mora biti stanovanjska gradnja.
  • Vsaj ena oseba mora imeti na objektu stalni naslov za bivanje.
  • Soglasje solastnikov (če je lastnikov objekta več).
  • Opravljena montaža in zagon čistilne naprave ter prevzem s strani občine oz. lokalnega komunalnega podjetja (pozitivna ocena obratovanja).
  • V primeru posebnih območij (TNP, vodovarstvena območja) soglasje pristojnih organizacij (Zavod TNP, ARSO,…).
  • Potrdilo o plačilu računa izvajalcem.
  • Izjava o lastnostih proizvajalca čistilne naprave (za čistilne naprave do 50 P.E., zagotovi dobavitelj oziroma monter).
  • Izvedene prve meritve iz strani akreditiranega laboratorija (enkratni znesek).

Sliši se zapleteno a v resnici ni toliko. Pogumno naprej v izgradnjo MKČN!

To, da je čistilna naprava na seznamu GZS ni pogoj za pridobitev subvencije, četudi imajo takšno prakso na večini občin. Je pa priporočljivo, saj strokovnjaki na GZS preverijo ali ima čistilna naprava skladno dokumentacijo, vsekakor pa to ni nikakršno zagotovilo za ustrezno izbiro in dobro delovanje čistilne naprave! čistilna naprava mora imeti izjavo o lastnostih po standardu SIST EN 12566-3 + A1:2009, ter po 1. juliju 2015 po standardu SIST EN 12566-3 + A2:2013!

V kolikor bivate na vodovarstvenem območju, v neposredni bližini varovanih območij ali vodonosnih območij, če bivate na območjih s posebnimi okoljskimi zahtevami, obravnavamo vsak primer posebej in za to načeloma v enostavnih primerih posebej ne zaračunavamo. Izkušnje so pokazale, da pristojne institucije ob dobri podpori pred, med ter po izvedbi čistilne naprave v večini primerov pozdravljajo izgradnjo čistilne naprave, katere probleme smo reševali. Ne pozabite! Čistilna naprava je dosti ugodnejša rešitev za čiščenje odpadne vode kot nepretočna greznica.

V kolikor niste povsem prepričani ali morate upoštevati posebne okoljske pogoje, pripravite naslov na katerem bi vgradili čistilno napravo ali pa številko parcele in katastrsko občino ter nam ju posredujte in odgovorili Vam bomo v zelo kratkem času

Čistilna naprava je izdelana tako, da prenaša obremenitve gospodinjske odpadne vode, ki v naslednjih parametrih ne presega (po standardu SIST EN 12566-3: 2005, Annex B, točka B.3.2 – točna sestava se določi z analizo in je odvisna od lokacije, načina življenja,..):

  • KPK: 300-1000 mg/l
  • BPK5: 150-500 mg/l
  • SS: 200-700 mg/l
  • Nskupni: 25-100 mg/l
  • Pskupni: 8-20 mg/l
  • pH: 7-8

Večkrat svoje bodoče kupce in uporabnike naših rešitev pred vgradnjo čistilne naprave povprašamo tudi o njihovih življenjskih navadah, morebitnih dejavnostih (avtoličarska delavnica, domača peka kruha in peciva, manjša mlečna predelava,..), ki so značilne za podeželska področja Slovenije in nato na osnovi izkušenj sklepamo o potencialni možni onesnaženosti odpadne vode in z njo povezanim predlogom za rešitev situacije.

NI VSAKA ČISTILNA NAPRAVA DOBRA ZA VSAK DOM ALI NAČIN ŽIVLJENJA!

Splošno velja, da čistilna naprava ni koš za smeti. Ponavadi je dimenzionirana tako, da je namenjena določenemu številu uporabnikov. V kolikor pa uporabniki v čistilno napravo preko odtokov ter WC odtoka odlagajo vanjo netopne ter za mikroorganizme strupene snovi, je delovanje slabše ali celo onemogočeno. Tudi večje organske in kemične obremenitve od predpisanih so lahko včasih težava. Paziti je treba predvsem na to, da vanjo ne odlagamo nerazgradljivih ali slabo razgradljivih snovi, higienskih pripomočkov ter kemikalij, ki zavirajo rast, razvoj ter delovanje mikroorganizmov. Med takšne snovi, ki v čistilni napravi niso zaželene, sodijo tudi olja in masti ter antibiotična sredstva.

Razvoj biomase je odvisen od načina zagona. Ponavadi se zagonski postopki izvajajo brez vcepljanja mikroorganizmov v reaktor, saj te mikroorganizme proizvajamo uporabniki sami (s fekalijami) in jih z odpadno vodo vnašamo v čistilno napravo. V tem primeru je razvoj mikroorganizmov odvisen od obremenitve čistilne naprave z odplakami ter izbranim režimom delovanja (v tem primeru pustimo čistilno napravo delovati neprekinjeno 1-3 mesece). Ko količina mulja naraste na 150-300 ml/l, spremenimo režim delovanja na prekinjenega oz. v skladu z navodili za uporabo. Razvoj biomase je bistvenega pomena. Včasih zaradi netipičnih navad uporabnika sploh ne pride do željenega razvoja biomase. V takšnem primeru je potrebno narediti ponovni zagon s pomočjo dodatkov (preparatov) za ustvarjanje biomase.

Učinki čiščenja vseh čistilnih naprav, ki jih ponujamo v podjetju VODATEH, so višji od 90 % (KPK, BPK5 ter SS) (sekundarno čiščenje) in ugodno vplivajo na kvaliteto odpadne vode na iztoku. Od odstotka učinka čiščenja čistilne naprave na parameter KPK je odvisno za koliko se Vam zmanjša plačilo okoljske takse na Vašem računu za vodo.

Med ponujenimi čistilnimi napravami bistveno izstopata AT sistem + biofilter (terciarno čiščenje z dezinfekcijo) ter MBR sistem, ki vodo dodatno prečistita tako, da je skoraj prosta bioloških hranil ter bakterij in virusov (terciarno čiščenje – ultrafiltracija). To vodo je mogoče uporabljati za zalivanje in pranje ter bi jo bilo mogoče dodatno obdelati in jo uporabljati kot pitno (reverzna osmoza).

Kontrolo delovanja (vizualno) je potrebno pri nekaterih tipih čistilnih naprav opravljati pogosteje (priporočila proizvajalca), pri drugih redkeje. Bistvo pa je, da so čistilne naprave tehnološki izdelki in da gre včasih lahko kaj narobe s strojno opremo ali pa se pojavijo težave zaradi nepravilne uporabe.

V kolikor boste spremljali delovanje svoje čistilne naprave vsaj 1x mesečno, boste zmanjšali možnost nepravilnega delovanja na minimum. Čistilna naprava, ki je ne bi bilo potrebno kontrolirati, preprosto ne obstaja! Torej, ne obstajajo boljše ali slabše čistilne naprave (seveda morajo biti ustrezno certificirane), obstajajo samo manj ali bolj primerne čistilne naprave za določene situacije.

Vzdrževanje čistilne naprave pomeni, da vzdržujemo primerno količino biomase v reaktorju, pazimo, da niso dotočne, prelivne cevi zamašene, da puhalo deluje dobro (da so membrane cele in filter zraka puhala ni zamašen), da so ventili za distribucijo zraka (v kolikor obstajajo) pravilno ponastavljeni in podobno.

Priporočamo, da vzdrževanje prevzame kompetentno podjetje za servise. Na koncu koncev je sprotno vzdrževanje dosti cenejše kot kampanjsko.

Črpanje odvečnega mulja/blata je odvisno od gostote biomase v reaktorju, od velikosti reaktorja ter same tehnologije čiščenja. Odvoz odvečnega blata pa pri naših izdelkih variira od enega pa do treh let.

Kje in koliko odvečnega mulja izčrpamo:

  • Enokomorni SBR: iz posode potrebno izčrpati ¾ vsebine in pri tem paziti da se izčpra tudi morebitne plavajoče snovi na gladini. Pred ponovno uporabo potrebno posodo ponovno napolniti s čisto (pitno) vodo iz vodovoda.
  • MBR, BIOFILTER: popolnoma lahko izpraznimo primarni vsedalnik, paziti, da se izčrpa tudi plavajoče snovi na gladini predvsedalnika. Predvsedalnik očistiti s curkom vode, ponovno počrpati in ga napolniti pred ponovno uporabo s čisto (pitno) vodo.
  • PRETOČNE: oprati notranje stene prekatov s čisto vodo, ¾ vsebine primarnega vsedalnika ter ¾ vsebine reaktorja izčrpati. Dotočiti sveže vode do nivoja iztoka v vseh komorah sistema enako.

Odvečno blato črpa koncesionar (lokalna komunalna služba), le v primeru, da imate registrirano kmetijsko gospodarstvo (in KMG MID številko) ter ustrezno veliko zbiralnico gnojevke, da odvečni mulja lahko odleži vsaj 6 mesece, lahko črpate mulj sami, brez koncesionarja. Vsako črpanje posebej je potrebno zabeležiti v obratovalni dnevnik.

Preveriti ali je puhalo vključeno v električno vtičnico. Če je, varno preveriti ali ni morda motena dobava električne energije. Preveriti tudi ali ni morda čistilna naprava ravno v fazi mirovanja (časovno stikalo, mikroprocesor). V kolikor časovno stikalo ne preklaplja, pokličite servisno službo.

Obstaja več vzrokov za netipično delovanje puhala. Ena od zelo verjetnih možnosti je, da so se na puhalu pokvarile membrane, ki ustvarjajo tok zraka. Potrebna je zamenjava membran. Za to lahko pokličete na številko 030/626-715 in naročite pooblaščenega serviserja.

Mogoče pa je tudi, da puhalo med delovanjem vibrira in s tem ustvarja nenavaden zvok. V tem primeru pritrdite puhalo na podlago z plastično vezico in/ali morda namestite dodatne gumene distančnike.

Možnost, da je mamut črpalka zamašena. Poskusite odmašiti mamut črpalko s pomočjo vodnega curka iz tanjše vrtne cevi ali z visokotlačnim čistilcem.

Preverite nastavitev ventilov (pretočne čistilne naprave). Pomagajte si s pomočjo priročnika ali navodil za uporabo. Za informacije smo dosegljivi na telefonski številki 030/626-715.

Opis za sedimentni test imate v navodilih za uporabo. Na kratko: Iz bioreaktorja (tam kjer deluje prezračevanje) med delovanjem čistilne naprave vzamemo 1 liter vzorca kozarec za vlaganje ali menzuro. Kozarec ali menzuro postavimo na ravno površino in po 30 minutah odčitamo količino usedline ter količino čiste vode nad usedlino. Sedimentni test nam pove, koliko usedline imamo na 1 liter tekočine.

Imate občutek, da Vam iz čistilne naprave smrdi? Se širi iz nje neprijeten vonj?

Verjetno je, da je vsebnost mulja v čistilni napravi dosegla kritično mejo. V kolikor Vam sedimentni test pokaže vsebnost mulja več kot 70 ml mulja na 1 liter vzorca, bo potrebno praznjenje čistilne naprave. V kolikor mulja nimate zadosti in iz čistilne naprave pretočnega tipa smrdi, je težava v načinu uporabe ali morda tehnični težavi pri odvajanju zraka iz reaktorja ali dovodu zraka iz puhala. Predlagamo, da nas v tem primeru kontaktirate in skupaj poskusimo najti vzrok napake.

Glede na to, da je čistilna naprava tehnični in hkrati »živ« organizem, predlagamo, da se z nami posvetujete glede pogostosti servisiranja in pregleda. Svetovali Vam bomo glede na izbrani tip čistilne naprave in izkušnje, ki jih imamo s podobnimi situacijami.

Prenos kataloga

Pošljite povpraševanje

Potrebujete dodatne informacije o izdelkih oziroma rešitvah ter njihovih cenah? Izpolnite spodnji obrazec in v najkrajšem možnem času vas bomo kontaktirali.